Řády a kongregace

V naší farnosti působí či působily tyto řády a kongregace:

Řád svatého Pavla Prvního Poustevníka - Paulíni

Paulíni působí jako duchovní pastýři v Přívozské farnosti od roku 1994 a tvoří tak jedinou komunitu Paulínů v České Republice. Další komunity jsou např. v  Polsku (20 klášterů), v Maďarsku (4), v Německu (6), ve Spojených Státech (8), v Itálií (5), v Austrálií (5), na Slovensku (3), na Ukrajině (5) v Chorvatsku (3), v Bělorusku (1), v Jižní Africe (1), v Anglii (1), ve Francii (1), v Lotyšsku (2) a v Kamerunu (2). Hlavním sídlem řádu je Jasná Hora v Polsku, kde se nachází také největší paulínský klášter.

Naplněním paulínského života je:

• kontemplace Boha o samotě a pěstování liturgiky
  • pracovitý a chudý život, činit pokání
  • zvláštní úcta k Panně Marii, vyjádřená následováním jejích ctností
  • pastorační horlivost pod vedením Ducha svatého

Více: podrobnější informace, paulinské hymny, oficiální stránky řádu a stránky Jasné Góry.

Misionářky Lásky

Od prosince roku 2006 působí na území naší farnosti Sestry matky Terezy, které se věnují především místnímu obyvatelstvu: dětem i rodinám z potřebných oblastí Přívozu.

Kongregace řádových sester sv. Františka

Kongregace sester sv. Františka od Blahoslavené Panny Marie Ustavičné Pomoci vznikla v Uhrách na konci 19. století. Zakladatelkou je Matka Anna Brunner (1851 - 1911). Matka Anna celý svůj život zasvětila Kristu skrze službu bližnímu. Když uviděla materiální, ale také i duchovní chudobu maďarského lidu, šla za hlasem povolání a odevzdala všechny svoje fyzické síly i duchovní bohatství, aby mohla pomoci potřebným.

Pro velký nátlak vlády a církve musela Matka Anna v červnu 1901 Budapešť opustit. Odchází s pěti sestrami na Moravu. Dne 15. 08. 1901 se sestry usadily v Přívoze, kde se sester ujal přívozský farář Josef Žídek. Sestry započaly s prací v malé nemocnici pro nakažlivé choroby v Přívoze. Koncem roku 1901 arcibiskup olomoucký Teodor Kohn požehnal dílu Matky Anny a dovolil, aby ve spolupráci s místním farářem sestry pracovaly pro Boží slávu a k užitku lidí. Roku 2008 se kongregace přemísťuje do Hati.

Sestry Božského srdce Páně

Sestry vlastnily 2 jednopatrové domy na Sokolské třídě. Kdy přišly do Přívozu není přesně známo. Zdá se, že kolem roku 1915. Pečovaly o sirotky a vyučovaly ručním pracem. Představenou byla S. M. Kuniberta. V domě měly i kapličku k soukromým pobožnostem. Po první válce asi v roce 1919 domy prodaly a odstěhovaly se neznámo kam.

Červen 2017